1. Domů
  2. Dokumentace
  3. Otázky a odpovědi
  4. Jak funguje RFID? Jak to vlastně měří?

Jak funguje RFID? Jak to vlastně měří?

RFID (Radio Frequency IDentification) technologie je bezdrátová technologie, kdy spolu komunikuje speciální zařízení a čipy. Zařízení opakovaně vysílá prostřednictvím antén elektromagnetické pulsy. Když se pasivní čip objeví v blízkosti, nabije se a odešle zpět svoji identifikaci, případně i další informace. V případě UHF RFID je to i na docela velkou vzdálenost (i víc než 6 metrů). Záleží na kvalitě antén, čipů a překážkách mezi anténou a čipem. Každý čip má unikátní číslo EPC.

Čipy jsou buď na jedno použití (čip na papírovém proužku např. umístěný do tkaniček bot nebo na jednorázovém čísle) nebo lze použít opakovaně použitelné čipy, které mají závodníci umístěné buď na zápěstí nebo kotníku. Případně možné mít čipy přímo na kole nebo v čísle na kole.

Jakmile se čip ocitne v měřící zóně, odešle svoji identifikaci. RaceMeter zaznamená identifikátor čipu a čas. Pak už je to jen na systému aby věděl jaký čip (nebo čipy) patří jakému závodníkovi a vyhodnotil výsledky. Náš systém umí vyhodnocovat výsledky online – okamžitě po detekci čipu v bráně. A to i v případě závodů, které obsahují více měřených úseků.

K zařízení se lze připojit pomocí ethernetového kabelu nebo pomocí wifi a v prohlížeči sledovat výsledky.