Náš příběh
Víc ne 25 let jsem pracoval v IT jako vývojář a společník (akcionář) firmy ABRA Software a.s., která se zabývá tvorbou a implementací a údržbou stejnojmenného ERP systému. Za toto celé dlouhé období jsem spolu se systémy, které jsme vyvíjeli prošel mnoha programovacími jazyky a prostředími. Od Assembleru, Basicu, přes FoxBase a Clipper, FoxPro až k Delphi a Javě. Vyzkoušel jsem si různé databázové stroje a technologie.
Když mi bylo zhruba 45 let, zúčastnil jsem se prvního sprint MTB triatlonu a docela se mi to zalíbilo. Vyzkoušel jsem si jich ještě pár, a když ten původní triatlon přestali pořádat, rozhodl jsem se, že budu pořádat triatlon vlastní – s pomocí kamarádů.
A protože jsem to chtěl mít (ačkoliv je to hobby triatlon) „profi“ začal jsem vymýšlet jak to změřit bez stopek v ruce. Nejdříve jsem si pořídil jednu RFID anténu integrovaným s přijímačem a pokusil se zpracovávat informace o zaznamenaných čipech. Zjistil jsem, že jedna anténa nestačí a pokud je čip v zákrytu závodníka, nic se nezaznamená.
Pak jsem pokračoval RFID readerem, ke kterému se daly připojit až čtyři antény. Data z tohoto readeru jsem zpracovával programem napsaným v Javě. Pár prvních ročníků našeho triatlonu Chalupářský Trojpohodář jsem tímto způsobem změřil. Bylo to ale trošku komplikované a musel jsem na závod tahat i záložní zdroj. A někdy v tu dobu jsem si řekl, že by se hodilo zařízení, které by bylo nezávisle (na zdroji napájení a na nějakém dalším běžícím počítači) umělo změřit i složitější závody (jako triatlon a duatlon, který jsem také začal pořádat). A aby to bylo tak jednoduché aby si s tím snadno poradil i „normální“ člověk. Nejen IT specialista. No a taky aby to nestálo mailant, ale aby se to zaplatilo už pořádáním několika závodů.
Tak jsem si vymyslel koncept odolného měřící kufru „RaceMeter“, který by vše podstatné obsahoval:
- Základem je čtyřportový nebo osmiportový RFID modul, který se stará o zaznamenávání čipů detekovaných připojenými anténami.
- Další nedílnou součástí je malý počítač (Raspberry Pi), který se postará o zpracování informací z RFID modulu, průběžné ukládání do databáze a i o vyhodnocování výsledků (a to i průběžně). Mimo to na tomto malém počítači běží i webový server, takže veškerá správa zařízení a i zobrazování výsledků je dostupné z jiných počítačů (mobilů i tabletů) a stačí k tomu jen prohlížeč.
- No a aby se dalo k tomuto kufru připojit, je jeho součástí i wifi router.
- O dodávku energie se v RaceMeteru starají dobíjecí Lithium polymerové baterie o kapacitě 12Ah (při napětí 12V) a mám vyzkoušené, že plně nabité udrží RaceMeter v plném provozu skoro 8 hodin.
V době, kdy jsem měl RaceMeter jako hobby projekt, se situace v mé původní společnosti výrazně změnila. Zjednoduše řečeno, cíl byl nadřazen cestě, po které se k němu vydáme. Bohužel (nebo bohudík) jsem to nemohl přijmout a společnost jsem opustil jako vývojář i spolumajitel.
Kromě budování apartmánů „Hezká Chalupa“, které provozujeme ve Strmilově v České Kanadě jsem se začal mnohem víc věnovat i projektu RaceMeter. Díky konzultacím a pomoci kamarádů z octopuslab.cz jsem postupně začal „bastlit“ a programovat zařízení, které by mé požadavky splňovalo. Z pokusů na univerzálních deskách tištěných spojů se nakonec vyklubalo řešení, za které se nemusím stydět. Kromě vlastních závodů (triatlonu a duatlonu), které pořádáme jsem s RaceMeterem pomáhal měřit závody kamarádům a známým a i díky tomu jsem systém doplňoval.
Nyní systém RaceMeter komunikuje anglicky, česky, slovensky, polsky, německy a maďarsky. Lze v něm zadefinovat a změřit závody, které obsahují i více úseků. Umí případně i odeslat výsledky na emaily uvedené u závodníků. Umí se zaktualizovat z internetu. Funguje i když není připojení k internetu. Poskytuje průběžné informace komentátorovi – např. časy po prvním nebo x-tém kole, nebo čas určitého úseku. Výsledky jsou k dispozici online. Je možné spojit více zařízení RaceMeter do jednoho celku a měřit průchody čipů na místně vzdálených místech.
Systém jsem vytvořil tak, aby se snadno používal. Sám vím, že během pořádání závodů není nikdy času nazbyt. Například, že někdy dostanete startovní listinu se seznamem závodníků až po startu závodu a pak potřebujete závodníky co nejrychleji dostat do systému. I s tím počítáme a průběžně systém softwarově doplňujeme.